Holistyczna opieka okołoporodowa
Zazwyczaj doulą zostaje kobieta, która poród i czas okołoporodowy, postrzega jako jedne z kluczowych wydarzeń w życiu kobiety. Jest to osoba empatyczna, odpowiedzialna, opanowana, dyspozycyjna, umiejąca słuchać. Jej własne porody, jeśli ma je za sobą, są dla niej źródłem siły. Udzielanie wsparcia w aspekcie niemedycznym pozwala jej skupić się wyłącznie na dobrostanie psychofizycznym i emocjonalnym kobiety.
Kilka faktów o douli
Doula to wyszkolona i doświadczona osoba zapewniająca ciągłe niemedyczne - emocjonalne, informacyjne i fizyczne - wsparcie dla kobiety i jej bliskich na czas ciąży, porodu i połogu.
Badania i obserwacje pokazują, że kobiety rodzące z kimś, w kim miały ciągłe oparcie i pomoc, rodziły szybciej, sporadycznie potrzebowały znieczulenia farmakologicznego, rzadziej także dochodziło do porodu indukowanego i zakończonego kleszczowo lub cięciem cesarskim.
Badając oddziaływanie porodu na więź matki z dzieckiem odkryto, że duży wpływ na samopoczucie po porodzie i pogłębianie więzi między matką a dzieckiem miała życzliwa obecność osoby towarzyszącej przez cały czas porodu.
W 1992 roku utworzono stowarzyszenie DONA (Doulas of North America), organizację zrzeszającą i szkolącą doule. Kilka lat później również w państwach europejskich zaczęły powstawać pierwsze organizacje zrzeszające doule, które połączyły się w sieć European Doula Network.
W 2011 roku osiemnaście przeszkolonych polskich doul założyło Stowarzyszenie DOULA w Polsce, które rok później dołączyło do EDN. Od stycznia 2015 roku, doula jest zawodem zarejestrowanym w Polsce.